Brní vás ruce, nebo je máte necitelné?

 

Důvodů může být několik, k nejčastějším patří syndrom karpálního tunelu nebo také problém s krční páteří. Brnění u karpálního tunelu se projevuje zejména nad ránem, brní první až třetí prst, tedy palec až prostředníček, někdy – méně často – také půlka čtvrtého. Brnění nebo necitlivost je způsobeno stisknutým nervem, což brání prokrvení. První pomocí může být procvičení prstů nebo ledový zábal.

 

Diagnostika se provádí pomocí klinického vyšetření a metodou EMG, které měří rychlost vedení vzruchu nervem.  Měření stanoví, kde se postižení nachází, jaká je jeho závažnost, o jaký stupeň se jedná a zda vůbec jde o karpální tunel, nebo o problém od krční páteře.

Je potřeba se vyvarovat klamného stavu, kdy ruka přestane brnět. Když se problém neřeší, pacient je náhle bez klinických obtíží – ale útisk nervu nepřestává. Nerv trpí čím dál víc a vrácení do původního stavu je pak značně náročnější a trvá déle.

Lékaři radí

·         Nepřetěžovat ruce, vyvarovat se i pravidelnému vibrujícímu pohybu.

·         Úspěch se může dostavit procvičováním a protřepáváním rukou.

 

Poslední možností, pokud nepomohlo cvičení ani rehabilitace, je ambulantní operační zákrok.

 

1.      Klasický řez v „patě“ dlaně, kdy se proniká přes kůži a podkoží k vazu. Principem úkonu je přeříznout vaz a udělat místo pro nerv tak, aby se co nejméně pohmoždili okolní tkáně.

 

2.      Druhou možností je endoskopická operace, kdy se postupuje jednobodovou nebo dvoubodovou technikou. Tedy buď z jednoho řezu, nebo z řezů na zápěstí a na dlani se proniká mezi vaz a nerv a opět povoluje vaz.

 

 

 

Zdroj: vitalia.cz